Célom a Rezi vár háromdimenziós modelljének elkészítése volt. Ehhez három alkalommal végeztünk méréseket Trimble 5800 tsc 2 geodéziai GPS-szel. A vár falainak aljzati pontjait belülről és ahol csak lehetett, kívülről is mértük, illetve a megmászható falak magasságát mértük le. Egy újabb mérési sorozatot pedig a Stonex x300-as háromdimenziós lézerszkennerrel végeztünk, hét állásból: négyszer a vár falain belülről, háromszor pedig kívülről.
Először 2015. 10. 30-ra terveztük a háromdimenziós lézerszkennelést, de azt az időjárás viszontagságai miatt nem tudtuk végrehajtani. A köd és az eső ellehetetlenítette a mérést, a lézerszkenner ugyanis nem képes ilyen körülmények között mérni, mivel a lézersugár nem jut el a kiválasztott objektumig a közbeeső részecskehalmaz miatt.
- Az első GPS felmérésre 2015.10.31-én került sor, 10:30 és 13:30 között. Ekkor Trimble 5800-as geodéziai GPS-el mértünk, sikeresen. Két mérési menetben mértünk le összesen 9 pontot online pontosítással. T-mobile GPRS adatkártya állt rendelkezésünkre a méréshez. Az online pontosításhoz szükséges feltételek csak a vár bizonyos pontjain álltak rendelkezésünkre. (T-mobile, 2016). Mivel a térerő nagyon gyenge és időleges volt, csak 9 pontot sikerült online pontosítással lemérni, az első mérési menetben négyet, a másodikban ötöt. A koordináták EOV-ban (Egységes Országos Vetület) lettek meghatározva. Mindkét mérési menetben 5 fok volt a magassági vágás, a PDOP (Position Dilution Of Precision) maszk pedig 6.
- A geodéziai GPS-el még két mérést végeztem 2016. 04. 12-én és 2016. 04. 14-én. A két mérés alatt összesen 189 pontot mértünk. Ezek mindegyikét utólagosan pontosítani kellett. Ilyen módon összesen a GPS-szel 189+9, azaz 198 pontot mértünk le. Ezeket a pontokat felhasználtam a vár modelljének kiegészítésénél, illetve a domborzatmodell pontosításánál.
Az online és az utólagos, offline pontosítást a Geotrade KFT által üzemeltetett NTRIP szerver keszthelyi bázis pontosító adatainak felhasználásával végeztem. (Geotrade, 2016) (Fömi, 2016)
- 2016. 02. 29-én ismét megpróbálkoztunk a háromdimenziós lézerszkennerrel mérni. Délelőtt a köd és az eső miatt szintén lehetetlen volt a mérés, viszont délután a felszakadozott felhőzet mellett 13:00 és 16:00 között remekül sikerült a mérés. A fényviszonyok ideálisak voltak, hiszen a napsütés sem befolyásolta a mérést, nem jelentek meg más objektumok (például fák) által keltett árnyékok a szkennelt pontfelhőn.
A mérést hét állásból végeztük el. Négyszer a vár falain belül mértünk, kétszer a nyugati várfalat kívülről, egyszer pedig a déli, bejárati falat. A vár keleti és északi falát kívülről a hatalmas szakadékok miatt lehetetlen volt lemérni. Egy 360°-os szkennelés körülbelül negyedóráig tartott. A vár falain belüli mérések 360°-osak voltak, azonban a falak külső oldalának leméréséhez elegendő volt a 180° is. A 3D lézerszkenneléses munkafolyamat során a Geodézia Zrt. műszere az objektumról nagy sebességű, nagy pontosságú lézeres letapogatást végzett, illetve ezzel egy időben nagyfelbontású digitális fényképezést hajtott végre. Az ezekből az információkból származó, un. valódi színes pontfelhőket informatikai úton illesztettük egymáshoz, így áll elő a vár 3D modellje. A mérésekből létrejött egyes pontfelhők a későbbiekben való jó összeilleszthetősége érdekében kontrollpontokat helyeztünk el a vár falain.
A létrejött, összeillesztett nyers modellt egy LAS (LASer File Format) formátumú fájlban kaptuk meg, amit a CloudCompare nevű szoftverrel tudtam megnyitni, elemezni és szerkeszteniA CloudCompare ingyenes, háromdimenziós pontfelhő feldolgozó és szerkesztő szoftver, ami octree struktúrára épül. Képes nagyméretű pontfelhők kezelésére, több mint 10 millió, de akár 120 millió pont feldolgozására is alkalmas. Eredetileg két háromdimenziós pontfelhő vagy pontfelhő és háromszögháló összehasonlítására tervezték, később pedig általánosabb pontfelhő szerkesztő szoftverré fejlesztették. A LAS formátum egy nyílt fájlformátum pontfelhő-adatok megnyitásához és szerkesztéséhez. (CloudCompare, 2016) (Asprs, 2010)