Domborzatmodell szintvonalak alapján

A vár egy szirten fekszik, a Meleg-hegyen, mérésem szerint 416 méter magasan. A várat csak a hegy déli oldala felől lehet megközelíteni, ami jóval lankásabb, mint a nyugati, keleti és északi oldal, ahol meredek szakadékok veszik körbe. A domborzatmodell elkészítéséhez a geodéziai GPS-szel mért pontok közül azokat használtam fel, amelyeket a talajon mértünk, valamint a Georgikon Térképszerverről (http://vektor.georgikon.hu/arcgis/services/bvtt) online megnyitott 42-412-es 1:10000-es méretarányú EOTR (Egységes Országos Térkép Rendszer) térképszelvényt, amin Rezi vára található. (Georgikon Térképszerver, 2004)

  • A szelvény szintvonalait ArcGIS-ben digitalizáltam, az editor eszköztár segítségével. (ESRI, 2010)
  • A digitalizált szintvonalakat ezután a töréspontokban pontokká alakítottam. Ezt az ArcGIS toolbox-ban megtalálható „Feature verticles to points” eszközzel tudtam elkészíteni. A 400 méteres szintvonalat kiválasztva körülhatároltam a domborzatmodellt. Azért ezt a szintvonalat választottam, mert biztos, hogy a vár minden pontja e fölött található, viszont annak még elég szűk környezetéhez tartozik.
  • Mivel a szintvonalak nem teljesen tükrözik a vár közvetlen közelében a jelenlegi állapotot, azokat a pontokat, amelyek a vár falain belül találhatóak, töröltem. Az EOTR szelvény készítése óta jócskán megváltozott a domborzat és a vár maga is. 1997-98 telén például leomlott a vár déli részén található lakótoronyhoz tartozó egyik fal.
  • Ezután importáltam a GPS-szel mért pontokat és a szintvonalak azon pontjait, amik ezekhez képest 2 méteren belül voltak, szintén töröltem. Ezt a „Select” eszköztár „Select by location”eszközével tudtam végrehajtani.
  • A cél rétegnél (Targetlayer) beállítottam a ponttá konvertált szintvonal réteget, valamint a kiinduló rétegnél (Sourcelayer) megadtam a GPS-szel mért pontokat, majd a kiválasztási módszernél (Spatial selection method for target layer feature) az „Intersect the source layer feature” lehetőséget választottam. Ezután keresőtávolság megadásánál (Apply a search distance) beállítottam a 2 méteres távolságot. Ezután az OK-ra kattintva a szoftver végrehajtja a szelektálást, kijelöli a keresett pontokat. Az attributum táblázatban ezután felcseréltem a kijelölt pontokat a maradékra, így már a 2 méternél távolabbi pontok voltak kijelölve. Ezeket egy shapefile-ba mentettem, így létrejöttek a szelektált szintvonalak.
  • Az így megmaradt szintvonalakból és a mért pontokból az ArcGIS „Topo to raster”eszközzel domborzatot készítettem. Az „Imput feature data” lehetőségnél beimportáltam a szelektált szintvonalakat, a GPS-el mért pontokat valamint egy a 400 méteres szintvonallal kivágott poligont.
  • Ezután a GPS-szel mért pontok típusánál „PointElevation”-t (pont magasság), a mezőnél pedig „Elevation”-t (magasság) állítottam be, a szintvonalaknál a típust szintén „PointElevation”-re állítottam, a mezőt viszont H-ra, tehát a magassági adatokra. A poligon típusánál a „boundary”-t (határ) választottam. (ArcGIS, 2016)

Domborzatmodellre illesztett vármodell

Az elkészült pontos domborzatmodellre ezután már csak illeszteni kellett a várat. Ahhoz azonban, hogy a vár pontosan oda kerüljön a domborzaton, ahol a valóságban is található, először georeferálni kellett a modellt.